Optymalizacja strony www

Optymalizacja serwisu internetowego jest nie mniej ważna jak jego pozycjonowanie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: optymalizacja ma wpływ na pozycję fraz w wynikach wyszukiwania. I chodzi tu zarówno o optymalizację kodu strony, jak i jej treści.

Jak poprawnie zoptymalizować kod witryny internetowej?
 • TITLE

W optymalizacji kodu strony pod wyszukiwarki internetowe najważniejsze jest wypełnienie “title”, czyli tytułu serwisu. “Title“  powinien być zróżnicowany na każdej z podstron i związany tematycznie z zawartością portalu. W celu polepszenia wyników w SERPACH, “ustawia się” go zazwyczaj pod najpopularniejsze słowa kluczowe. Za przykład weźmy hasło: pozycjonowanie stron, które wpisujemy w wyszukiwarce Google. W wynikach otrzymamy listę dziesięciu stron, z których każda jest zoptymalizowana pod kątem “title” strony głównej i zawiera frazę: pozycjonowanie stron. Podobnie jest z kolejnymi 15-stoma stronami wyszukiwań, co wynika i z popularności słowa kluczowego i z profesji właścicieli stron internetowych.

   jak-zoptymalizować-serwis-internetowy-1024x576jak-zoptymalizować-serwis-internetowy-1024x576

 

Inaczej będzie w przypadku mało popularnych fraz, jak np. koty syberyjskie. Po wpisaniu hasła w wyszukiwarce i sprawdzeniu wyników zobaczymy w “title”, już na drugiej stronie wyszukiwań, różne odmiany słowa kluczowego zarówno w liczbie mnogiej, jak i pojedynczej.

fraza-koty-syberyjskie-w-wyszukiwarce-Google-1024x576

Przy użyciu frazy koty syberyjskie możemy jednak wstępnie oszacować (bez użycia specjalistycznych narzędzi) konkurencyjność słowa kluczowego, a po sprawdzeniu parametrów linkowania także czas potrzebny do osiągnięcia satysfakcjonujących pozycji dla podobnej witryny.

 • DŁUGOŚĆ TITLE

Każdy serwis  może posiadać kilka fraz w “title” strony głównej i na podstronach. W przypadku hasła  “pozycjonowanie” możemy użyć takich fraz tematycznych, jak: pozycjonowanie i optymalizacja, marketing internetowy czy pozycjonowanie stron + nazwa miasta. Ważne jednak, by nie przesadzić ze sztucznym generowaniem kolejnych słów kluczowych, szczególnie gdy brakuje ich w treści strony. Wprowadzenie algorytmu Pingwin przez Google nakłada kary na właścicieli portali, którzy “przeładowują” title frazami w celu poprawienia wyników wyszukiwań.

Podobnie postępujemy w przypadku podstron (kategorie, pojedyncze wpisy), dla których dobieramy słowa kluczowe i umieszczamy je w “title” strony. Najważniejsze frazy (z punktu widzenia właściciela strony i narzędzi do oceny popularności fraz) powinny znajdować się bliżej początku dokumentu HTML, co można sprawdzić w źródle strony:

tekst-źródłowy-html-title-1024x147

Umieszczenie ich na początku sekcji wpływa na późniejsze wyniki danej frazy w wyszukiwarce.

 • DESCRIPTION

To krótki opis strony, widoczny w wynikach wyszukiwania pod “title” strony:

wpływ-description-na-pozycjonowanie-strony-1024x576

 

Udział “description” w pozycjonowaniu portalu nie jest tak wielka jak obecność “title”, nie mniej jednak wpływa on na pozycję słów kluczowych. Tekst, podobnie jak “title” powinien być zróżnicowany dla każdej z podstron i  zawierać nie więcej niż 150-160 znaków.

 • KEYWORDS

“Keywords” definiuje najważniejsze i/lub najpopularniejsze słowa kluczowe, znajdujące się w treści serwisu. Jeszcze kilka lat temu te mata tagi odgrywały najważniejszą rolę w procesie pozycjonowania stron internetowych. Obecnie stanowią najmniej znaczący element (nie są rozpoznawane przez roboty Google), ale nie zaszkodzi umieścić je w kodzie witryny (kto wie jak będzie wyglądał następny algorytm?). Dobrze, żeby “keywords” pokrywały się z frazami, znajdującymi się w “title” strony, ale nie powinny być z nimi tożsame.

Przykład:

frazy w title: pozycjonowanie i optymalizacja stron, marketing internetowy, Google AdWords
frazy w keywords: nazwa firmy, pozycjonowanie warszawa, SEO, optymalizacja stron internetowych
 • NAGŁÓWKI

Roboty wyszukiwarki  definiują zawartość tematyczną witryny po nagłówkach. W związku z tym poszczególne słowa kluczowe należy umieszczać pomiędzy znacznikami <h1>-<h6>. Najważniejsze frazy, np. fraza pozycjonowanie stron zawarta w logo serwisu lub nazwy kategorii i podkategorii, np. optymalizacja stron, linki sponsorowane powinny znaleźć się pomiędzy znacznikiem <h1> i <h2>.

 • NARZĘDZIA

Błędy w kodzie strony mogą nas wiele kosztować. W skrajnych przypadkach strona zostanie oznaczona jako SPAM, np. za podwójne meta tagi i zniknie z wyników wyszukiwania. Jak zatem sprawdzić poprawność kodu?

World Wide Web Consortium – instytucja, pracująca nad poprawą standardów Internetu opracowała aplikację o nazwie Validator HTML. Dzięki niej możemy sprawdzić czy kod na stronie został skonstruowany poprawnie.

Do wyboru mamy trzy opcje:

a) podanie adresu internetowego,

b) załadowanie i przesłanie pliku HTML,

c) wklejenie pliku HTML.

Po wybraniu którejkolwiek wystarczy wcisnąć przycisk “CHECK” i zaczekać na wyniki.

Jak poprawnie optymalizować treść strony?
 • DUPCLICATE CONTENT

Wprowadzenie przez Google algorytmu Panda boleśnie uświadomiło licznym niedowiarkom, że oryginalna treść to podstawa każdego serwisu, który chce stać wysoko w wynikach wyszukiwania. Sytuacja komplikuje się szczególnie w przypadku dużych portali, które powielają większe fragmenty tekstu na pozostałe podstrony. Google klasyfikuje treść jako “duplicate content” i automatycznie szereguje ją jako mniej wartościową.Co wtedy?

Problem można łatwo zlikwidować. Wystarczy użyć znacznika rel=cannonical, dzięki któremu wskazujemy wyszukiwarce strony do indeksacji. Podobnej metody używa się w celu uniknięcia duplikatów URLi, najczęściej w  odniesieniu do sklepów internetowych, oferujących te same podkategorie produktów.

Ze zjawiskiem “duplicate content” spotkamy się również w przypadku strony głównej danej witryny, na którą ruch kierowany jest z kilku adresów.

Przykład:

a) http://www.xyzforum.pl
b) http://xyzforum.pl
c) http://xyzforum.pl/index.html/

Ujednolicenie URLi osiąga się wówczas dzięki przekierowaniu 301, które pozwala na wybór jednej z formy adresu i przeniesieniu na niego mocy pozostałych, istniejących w sieci.

Przykład:

Przekierowanie:
http://www.xyzforum.pl

na

http://xyzforum.pl
 • TREŚĆ

Treść zamieszczona w obrębie portalu powinna być z nim tematycznie związana i odpowiednio nasycona słowami kluczowymi. To znaczy, że artykuły:

 • nie mogą być “przeładowane” frazami. Do wyszukiwania najpopularniejszych użyjmy: Google AdWords Keyword Tool
 • powinny być unikalne, czyli niekopiowane z innych stron internetowych. W ostatnich miesiącach Google wyróżnia wpisy z imieniem i nazwiskiem ich autora
 • powinny zawierać odpowiednio wyróżnione słowa kluczowe (pogrubione lub ujęte w nagłówki)
 • powinny zawierać przyjazne linki wewnętrzne, czyli umieszczone w treści wpisu i odwołujące nas do pozostałych artykułów lub wpisów na podstronach
 • opatrzone grafiką powinny zawierać znacznik ALT, dzięki któremu każde zdjęcie opatrzymy słowami kluczowymi. Ważne jednak, żeby opis był adekwatny do przedstawianego rysunku.

Pamiętajmy!

Optymalizacja stron internetowych jedynie wspomaga pozycjonowanie, ale bez wdrożenia poszczególnych funkcji nasz serwis nie ma najmniejszych szans w starciu z konkurencją.